Набув чинності Закон про застосування англійської мови в Україні

28 Червня, 2024 в 12:34

Дія Закону не поширюється на правовідносини у сфері судочинства, кримінального провадження, у справах про адміністративні правопорушення, а також на відносини щодо розгляду і вирішення адміністративних справ, крім визначених законом випадків

27 червня набув чинності Закон “Про застосування англійської мови в Україні”, крім деяких положень, визначених в Розділі II Закону.

Метою Закону є сприяння забезпеченню застосування англійської мови як однієї з мов міжнародного спілкування на всій території України у публічних сферах суспільного життя, визначених цим Законом.

Зауважимо, 4 червня Верховна Рада прийняла у другому читанні та в цілому Закон України «Про застосування англійської мови в Україні».

До другого читання проєкт Закону «Про застосування англійської мови в Україні» (реєстр. №9432) готував Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики.

У процесі доопрацювання проєкту до другого читання Комітет, зокрема:

  • відхилив поправки, спрямовані на розширення сфери дії проєкту закону на інші мови і залишив назву і сферу дії в редакції, поданій Президентом України, стосовно застосування лише англійської мови;
  • пом’якшив деякі імперативні норми щодо обов’язковості застосування англійської мови в окремих сферах суспільного життя (в освітньому процесі для дітей раннього і молодшого дошкільного віку, на маршрутах внутрішніх пасажирських перевезень, якими не користується значна кількість іноземних громадян, та ін.);
  • передбачив у прикінцевих та перехідних положеннях законопроєкту доручення Кабінетові Міністрів України про розроблення і затвердження державної цільової програми щодо сприяння вивченню та застосуванню англійської мови в Україні.
  • усі виплати або надбавки за знання англійської на вищому рівні передбачені законом почнуть працювати тільки після припинення або скасування режиму воєнного стану.

Також врахували правку для підтримки у майбутньому кінотеатрів, які користуються можливістю показу фільмів англійською мовою (квота наразі встановлена 10 % і такою ж залишається).

Вже 26 червня президент Володимир Зеленський підписав Закон, який передбачає офіційне закріплення статусу англійської як мови міжнародного спілкування в Україні (законопроєкт №9432).

Дія Закону не поширюється на правовідносини у сфері судочинства, кримінального провадження, у справах про адміністративні правопорушення, а також на відносини щодо розгляду і вирішення адміністративних справ, крім визначених законом випадків.

Вимога щодо обов’язковості володіння англійською мовою встановлюється до осіб, які претендують на зайняття посад:

  1. державної служби категорії “А”;
  2. державної служби категорій “Б” і “В”, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України;
  3. голів місцевих державних адміністрацій, їх перших заступників та заступників;
  4. військовослужбовців офіцерського, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України;
  5. поліцейських середнього і вищого складу Національної поліції України, посад начальницького складу інших правоохоронних органів, посад начальницького складу служби цивільного захисту, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України;
  6. прокурорів;
  7. у податкових та митних органах, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України;
  8. керівників, членів виконавчого органу, членів наглядової ради (ради директорів) та інших посадових осіб державних підприємств, господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі;
  9. керівників державних наукових установ;
  10. керівників закладів вищої освіти;
  11. у сфері освіти і науки, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Вимога щодо володіння англійською або іншою іноземною мовою може встановлюватися суб’єктом призначення до осіб, які претендують на зайняття посад в органах місцевого самоврядування (крім виборних посад), основні посадові обов’язки яких передбачають виконання функцій з міжнародного співробітництва.

У разі оголошення мобілізації (крім цільової) чи введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях вимога щодо володіння англійською мовою, передбачена для зайняття посад, визначених пунктами 4 і 5, не застосовується в період проведення мобілізації (крім цільової) або дії воєнного стану.

Крім того, на вокзалах, автовокзалах, аеропортах, у деяких видах транспорту інформація має дублюватися англійською мовою. Це станеться вже за два роки після набрання чинності цього Закону.

Використання англійської для навчання в садочках та інших дошкільних закладах для малечі. Ця норма набирає чинності з вересня 2026 року, — уточнила депутатка.

Кабінету Міністрів доручено протягом шести місяців про розроблення і затвердження державної цільової програми щодо сприяння вивченню та застосуванню англійської мови в Україні.

Згідно з пояснювальною запискою, метою проєкту є підвищення рівня конкурентоспроможності України, зростання її інвестиційної та туристичної привабливості, розширення застосування англійської мови в публічних сферах суспільного життя та створення сприятливих умов для опанування англійської громадянами України.

Документом закріплюють статус англійської мови як однієї з мов міжнародного спілкування в Україні, визначити категорії посад з обов’язковим володінням англійської, унормувати використання англійської у публічній сфері та інших сферах суспільного життя.

  • Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь привітав рішення Верховного Суду, яким підтверджено чинність і обов’язковість застосування Українського правопису.
  • 9 травня Верховна Рада прийняла за основу в першому читанні законопроєкт №9665 «Про внесення змін та доповнень до Кримінального кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо вдосконалення відповідальності за правопорушення у сфері лісокористування та протидії незаконному обігу деревини» та доручено Комітету з питань правоохоронної діяльності підготувати його до другого читання, повідомила пресслужба Апарату ВР.
  • 17 травня президент Володимир Зеленський підписав Закон про внесення змін в Кримінальний кодекс та КУпАП за порушення мобілізації (законопроєкт № 10379), що передбачає збільшення штрафів за порушення правил військового обліку. Відповідна інформація з’явилась у картці законопроєкту на сайті ВР.