Набув чинності Закон про запровадження початкової загальновійськової підготовки в українських закладах освіти
Метою прийняття Закону є приведення у відповідність чинних Законів України щодо визначення поняття системи підготовки, що здійснюється шляхом вивчення навчального предмета “Захист України”, що сприятиме розвитку початкової загальновійськової підготовки як основи підготовки громадян України до національного спротиву
20 червня набув чинності Закон № 3724-IX “Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення системи підготовки громадян України до військової служби”.
Підготовка громадян України до військової служби включає національно-патріотичне та військово-патріотичне виховання, початкову загальновійськову підготовку, базову загальновійськову підготовку, підготовку у військових ліцеях та ліцеях з посиленою військово-фізичною підготовкою, підготовку до вступу у заклади фахової передвищої військової освіти, вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти, військовий вишкіл у закладах вищої освіти за програмою підготовки офіцерів запасу, фізичну підготовку, лікувально-оздоровчу роботу, підвищення рівня освітньої підготовки, вивчення державної мови.
Метою прийняття Закону є приведення у відповідність чинних Законів України щодо визначення поняття системи підготовки, що здійснюється шляхом вивчення навчального предмета “Захист України”, що сприятиме розвитку початкової загальновійськової підготовки як основи підготовки громадян України до національного спротиву.
У пояснювальній записці мовиться, що учнями закладів середньої освіти передбачається вивчення навчального предмета “Захист України”. Станом наразі вивчення зазначеного предмета у школах регулюється Законом України “Про основи національного спротиву”, Законом України “Про військовий обов’язок і військову службу”, Законом України “Про оборону України”, однак, у зазначених законах існує неузгодженість між метою та поняттям системи підготовки, що здійснюється шляхом вивчення навчального предмета “Захист України”.
Закони України “Про військовий обов’язок і військову службу” та “Про оборону України” визначають, що у закладах середньої освіти учні проходять допризовну підготовку, метою якої є підготовка громадян України до військової служби.
На виконання зазначених законів України затверджено постанову Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2000 р. № 1770 “Про затвердження положень про допризовну підготовку і про підготовку призовників з військово-технічних спеціальностей”, що не відповідає вимогам сучасності, має дискримінаційні норми щодо гендеру та віку.
Водночас, Законом України “Про основи національного спротиву” передбачено здійснення початкової підготовки, складової загальновійськової підготовки, в закладах загальної середньої освіти з метою підготовки громадян України до національного спротиву, опанування базовими загальновійськовими знаннями, практичними вміннями і навичками. На виконання зазначеного закону України затверджено постанову Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2021 р. № 1443 “Про затвердження Порядку організації та здійснення загальновійськової підготовки громадян України до національного спротиву”.
Наявність неузгодженості нормативно-правових актів перешкоджає оновленню підходів вивчення навчального предмета “Захисту України”, відповідно до вимог сучасності, а також сприяє стереотипізації ролі гендеру у питаннях захисту України.
Законом вносяться зміни:
- до статей 8, 9 та 42 Закон України “Про військовий обов’язок і військову службу”, що передбачають заміну поняття “допризовна підготовка” поняттям “початкової загальновійськової підготовки”, а також законодавчого закріплення визначення зазначеного поняття; до статей 9, 12 та 14 Закону України “Про оборону України”, якими норми зазначеного закону приводяться у відповідність до Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу” з метою уникнення правової колізії;
- до статті 21 Закону України “Про освіту” щодо визначення складових структури військової освіти;
- до статті 6 Закону України “Про основи національного спротиву” щодо розширення переліку закладів освіти в яких здійснюється початкова загальновійськова підготовка з метою уникнення правової колізії.
Початкова загальновійськова підготовка реалізується на третьому рівні повної загальної середньої освіти та проводиться в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої освіти, що мають ліцензію на провадження освітньої діяльності на відповідному рівні повної загальної середньої освіти, шляхом викладання навчального предмета “Захист України” та здійснення заходів, спрямованих на військово-патріотичне виховання.
Програми з навчального предмета “Захист України” розробляються та затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах освіти і науки, за погодженням з Міністерством оборони України.
Передбачається, що Закон забезпечить уникнення колізії норм права щодо системи підготовки, яка здійснюється шляхом вивчення навчального предмета “Захист України”, а також оновлення підходів до викладання навчального предмета “Захист України”, що сприятиме формуванню суспільства відповідальних громадян України, які обізнані щодо дій необхідних для забезпечення власної безпеки і безпеки інших людей у надзвичайних ситуаціях мирного і воєнного часу та мають високий рівень оборонної свідомості.
Читайте також: Закон про мобілізацію: алгоритм дій, відповідальність, обов’язки, підстави для відстрочки
- 7 лютого Верховна Рада проголосувала у цілому за законопроєкт №10448 та виправила норму закону щодо військовослужбовців в частині забезпечення їх права на біологічне батьківство (материнство).
- Держава зацікавлена у продовженні роду усіма українцями. Медицина може і має допомагати, наголосили у МОЗ. Цього року в Україні запровадили державне фінансування допоміжних репродуктивних технологій.
- На сайті Кабінету міністрів України розміщено електронну петицію з закликом забезпечити безрецептурний продаж препаратів екстреної контрацепції.
- Уряд ухвалив постанову, якою дозволив ліцензіатам з роздрібної торгівлі лікарськими засобами утворювати мобільні аптечні пункти. Відтак, незабаром у селах та на прифронтових територіях з’являться мобільні аптеки.
- Верховна Рада прийняла Закон, за яким вагітна жінка має право розпочати декретну відпустку пізніше. Нині він реалізовуватиметься на практиці відповідно до наказу МОЗ, що пройшов державну реєстрацію та набрав чинності.