Набув чинності Закон про посилення контролю за виконанням судових рішень
Документ посилить відповідальність боржників і створить дієві механізми захисту прав стягувачів
18 грудня в газеті “Голос України” офіційно опубліковано Закон № 4094-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень”, спрямований на підвищення ефективності виконання судових рішень та відповідальності боржників.
Верховна Рада ухвалила Закон на базі проєкту № 9462 21 листопада.
Документ набув чинності 19 грудня, окрім пункту 4 розділу I Закону, який набирає чинності з дня введення в дію Закону № 2469-IX “Про лікарські засоби”.
Нововведення мають забезпечити дієвий контроль за виконанням рішень суду в господарських, цивільних і адміністративних справах, роз’яснив Північно-західний апеляційний господарський суд.
Документ уточнює порядок подання скарг на дії державних і приватних виконавців: збільшується строк для подання, а також встановлюються чіткі вимоги до оформлення таких скарг.
Фахівці Північно-західного апеляційного господарського суду роз’яснили, що Закон передбачає таке:
Подання звіту про виконання судового рішення
- У немайнових господарських і цивільних спорах суд, за заявою стягувача, зможе зобов’язати боржника надати звіт про виконання рішення суду.
- Якщо боржником є державні органи, органи місцевого самоврядування або державні чи комунальні підприємства, суд зможе вимагати звіт про виконання незалежно від характеру спору.
Штрафи за невиконання
- У разі невиконання судового рішення боржник (або його керівник) може бути оштрафований на суму від 20 до 40 прожиткових мінімумів.
- Якщо боржник є колегіальним органом, штраф може бути накладений на кожного члена органу, який не забезпечив виконання судового рішення у межах своїх повноважень.
Можливість зміни способу виконання рішення
- Якщо боржник не виконує судове рішення, стягувач матиме право звернутися до суду з клопотанням змінити спосіб виконання. Це може включати стягнення з боржника вартості майна, щодо якого суд ухвалив рішення.
Удосконалення процедури оскарження дій виконавців
- Закон уточнює порядок подання скарг на дії державних і приватних виконавців: збільшується строк для подання, а також встановлюються чіткі вимоги до оформлення таких скарг.
Документ посилить відповідальність боржників і створить дієві механізми захисту прав стягувачів. Він також дасть змогу більш ефективно залучати до відповідальності державні та комунальні органи за ігнорування судових рішень, що є особливо актуальним в умовах сучасних викликів, зауважили в Північно-західному апеляційному господарському суді.
- Висновок експерта (зокрема, за результатами проведення психологічної експертизи із застосуванням поліграфа) є рівноцінним засобом доказування у справі поряд з іншими письмовими, речовими й електронними доказами, а оцінка його як доказу здійснюється судом у сукупності з іншими залученими до справи доказами за загальним правилом ст. 89 ЦПК України.
- 1 січня 2024 року набрав чинності Закон України від 09.08.2023 № 3295-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства про захист економічної конкуренції та діяльності Антимонопольного комітету України». Законом внесено зміни, зокрема, до Господарського процесуального кодексу України.
- Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного цивільного суду у справі № 569/4466/23 (провадження № 61-6986св23) дотримується позиції, що при зверненні з заявою про визнання фізичної особи недієздатною вимога про необхідність подавати разом із заявою докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, не повинна застосовуватися.
- Фахівці Господарського суду Волинської області акцентували, що з 1 січня 2024 року відповідно до законів «Про судовий збір» і «Про Державний бюджет України на 2024 рік» змінюються ставки судового збору.
- Виконавче провадження в Україні — виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку.