Набрав чинності Закон про додаткове оподаткування прибутків банків
Законодавці наголошували на необхідності “встановлення справедливого податкового навантаження шляхом тимчасового запровадження для банків збільшеної ставки податку на прибуток підприємств”
Цього літа у владі обговорили можливість додаткового оподаткування банків, які в умовах високих процентних ставок отримали надприбутки. Так, депутати розглядали два підходи. Зокрема перший – оподаткування всіх чистих процентних доходів, отриманих за рік, з якого почне діяти норма за відносно невеликою чи середньою ставкою. Другий – оподаткування різниці між чистими процентними доходами у звітному році та середнім значенням за останні три-чотири роки.
Зрештою Нацбанк та народні обранці погодили просте підвищення податку на прибуток удвічі – до 36%.
19 жовтня Рада ухвалила законопроєкт у першому читанні. Після підготовки до другого читання, депутати запропонували ставку у понад 50% податку на прибуток для банків.
16 листопада Комітет Верховної Ради з податкової політики розглянув підготовлений до другого читання законопроєкт №9656-д та вирішив рекомендувати його до прийняття в цілому. 21 листопада ВРУ підтримала його у другому читанні та в цілому.
У пояснювальній записці до документу зауважувалося, що метою проєкту є встановлення справедливого податкового навантаження шляхом тимчасового запровадження для банків збільшеної ставки податку на прибуток підприємств.
Ініціатори закону також наголошували, що прийняття законопроєкту забезпечить досягнення соціальної справедливості щодо оподаткування надприбутків банків в умовах воєнного стану. Окрім того, тимчасове збільшення податкового навантаження на банки дозволить збільшити доходи Державного бюджету України і, відповідно, сприятиме забезпеченню оборонних потреб держави.
Вже 6 грудня президент підписав Закон України від 21.11.2023 №3474-IX «Про внесення зміни до підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування банків».
Шляхом внесення зміни до підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ Законом передбачено запровадження для банків підвищеної ставки податку на прибуток підприємств:
- оподаткування надприбутків банків за результатами 2023 року здійснюватимуть за ставкою 50%;
- з 2024 року до 31 грудня 2025 року базова ставка податку на прибуток для банків становитиме 25%.
7 грудня Закон опублікували в «Голосі України». Закон набрав чинності 8 грудня, з наступного дня після його офіційного опублікування. Водночас ставка податку на прибуток для банків у 25% запрацює з 1 січня 2024 року.
Зауважимо, за 9 місяців 2023 року банківський сектор отримав 110 млрд грн прибутку. Так, платоспроможні банки отримали 109,9 млрд грн чистого прибутку порівняно з 7,4 млрд грн за аналогічний період минулого року. Головним чинником прибутковості сектору залишається зростання процентних доходів, передусім від високоліквідних активів.
- Документальна позапланова перевірка є таким способом податкового контролю, який не передбачається у плані-графіку та проводиться без попереднього повідомлення платника податків. Для проведення цього виду податкових перевірок обов’язковою умовою є наявність конкретної підстави, що прямо передбачена ПК України.
- 22 листопада, під час розгляду законопроєкту Нацбанку №9422 стосовно заборони введення в оману українців щодо легких кредитів «до зарплати» парламентарі погодили підтримку поправки стосовно дозволу українським бізнесменам обміняти російські й білоруські рублі.
- З 1 грудня митне оформлення гуманітарної допомоги, а також товарів військового призначення та подвійного використання, що ввозяться як гуманітарна допомога, здійснюватиметься за новим порядком.
- Розмір мінімальної заробітної плати на рівні 1600 грн застосовуватиметься як розрахункова величина для обчислення виплат за рішенням суду.