МЗС України: доповідь ООН підтверджує системні воєнні злочини РФ
Доповідь містить кричущі факти численних страт військовополонених та впровадження російським командуванням політики «не брати в полон», що є прямим та цинічним порушенням Женевських конвенцій
Міністерство закордонних справ України привітало доповідь Незалежної міжнародної комісії ООН з розслідування порушень в Україні.
Упродовж третього року своєї роботи Комісія задокументувала додаткові грубі порушення прав людини і міжнародного гуманітарного права та беззаперечні докази та свідчення жахливих злочинів, які систематично скоює Росія в ході її збройної агресії проти нашої держави.
Російська Федерація продовжує катувати цивільних і військовополонених, утримувати заручників у нелюдських умовах, використовувати сексуальне насильство як метод тортур, зокрема до затриманих чоловіків. Доповідь містить кричущі факти численних страт військовополонених та впровадження російським командуванням політики «не брати в полон», що є прямим та цинічним порушенням Женевських конвенцій.
Комісія прямо вказує: масові й систематичні катування та насильницькі зникнення є не просто воєнними злочинами, а елементами спланованої державної політики Росії, яка діє з почуттям повної безкарності. Такі дії Комісія кваліфікує їх як злочини проти людяності, що тягне за собою найвищий рівень міжнародної відповідальності.
Висновки Комісії вкотре акцентують нагальну потребу в продовженні подальшого міжнародного розслідування всіх злочинів РФ, притягненні винних до відповідальності, створенні спеціального трибуналу щодо злочину агресії та посиленні санкційного тиску. Впевнені, що зібрана Комісією доказова база має стати основою для справ у міжнародних судах, включно з Міжнародним кримінальним судом.
У МЗС наголосили, що світ вкотре може пересвідчитися, що російська влада, попри численні заклики міжнародної спільноти, резолюції Генеральної Асамблеї ООН, Ради ООН з прав людини та регулярні звернення Комісії й інших міжнародних механізмів з прав людини, продовжує свідомо й систематично порушувати міжнародне право.
З метою приховування своїх ганебних злочинів, Росія демонстративно ігнорує їхні запити щодо надання інформації про зниклих безвісти, незаконно утримуваних цивільних осіб та депортованих дітей.
Закликаємо міжнародне співтовариство продовжити системний тиск на державу-агресора з метою припинення злочинів проти людяності та воєнних злочинів, вимагати допуску міжнародних моніторингових механізмів та гуманітарних місій до місць утримання українських військовополонених і незаконно утримуваних цивільних осіб, забезпечити обмін військовополонених та повернути викрадених дітей. Злочини Росії не мають строку давності. Україна та світ спільними зусиллями мають довести – безкарності не буде, — зазначили у повідомленні.
Читайте також: Воєнні злочини. Кваліфікація злочину та роль захисника
- Верховна Рада ухвалила в другому читанні та в цілому законопроєкт № 11484 «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України у зв’язку з ратифікацією Римського статуту Міжнародного кримінального суду та поправок до нього».
- Діяння, визначені у ст. 437 КК України, здатні вчиняти особи, які в силу службових повноважень або фактичного суспільного становища спроможні здійснювати ефективний контроль за політичними чи воєнними діями або керувати ними та/або істотно впливати на політичні, військові, економічні, фінансові, інформаційні та інші процеси у власній державі чи за її межами, та/або керувати конкретними напрямами політичних або воєнних дій.
- Ратифікувавши в червні 2022 року Конвенцію Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами (Стамбульську конвенцію), Україна взяла на себе зобов’язання забезпечити розслідування, кримінальне переслідування та ліквідацію насильства стосовно жінок і домашнього насильства, яке вчинене також і щодо чоловіків і дітей (хлопців та дівчат). Переслідування має відбуватися незалежно від наявності поданої жертвою заяви й уможливить продовження провадження у справі в разі відкликання такої заяви чи скарги.
- З 4 березня 2024 року в Україні діє перший портал повідомлень про матеріали, пов’язані із сексуальним насильством над дітьми в мережі – StopCrime. Повідомити про можливий злочин на тему сексуального насильства над дітьми в інтернеті можна за посиланням.