Мін’юст підготував законопроєкт про Нацпрограму адаптації законодавства до права ЄС

13 Липня, 2025 в 12:39

Прийняття закону стане початком нової фази євроінтеграції

Міністерство юстиції України завершило розробку проєкту Закону про Національну програму адаптації законодавства до права ЄС – стратегічного документа, спрямованого на підготовку України до повноправного членства в Євросоюзі.

Документ визначає засади розробки та реалізації Національної програми, закріплює понятійний апарат, структуру програми за переговорними розділами, механізми планування, оцінки впливу адаптації, процедури міжвідомчої координації, джерела фінансування, а також чітко визначає повноваження залучених органів влади.

Наповнення Нацпрограми відбуватиметься не одразу, а поступово за переговорними розділами: на основі офіційного скринінгу, рекомендацій Європейської Комісії, невиконаних заходів за Угодою про асоціацію з ЄС та нових інституційних орієнтирів.

Наразі проєкт Закону про Національну програму адаптації законодавства до права ЄС передано на міжвідомче погодження, а потім його буде внесено на розгляд Кабінету Міністрів України. Після прийнятя Урядом законопроєкт буде подано на розгляд Верховної Ради України.

Як зауважується, прийняття закону стане початком нової фази євроінтеграції – фази, де кожен акт права ЄС отримає своє чітке місце в українському законодавстві.

  • 31 березня у Брюсселі розпочалась двостороння зустріч представників України та Європейської Комісії в межах офіційного скринінгу відповідності українського законодавства праву ЄС за переговорним Розділом 10 «Цифрова трансформація та медіа». Такі зустрічі є невідʼємною складовою переговорного процесу вступу країни до Європейського Союзу.
  • Верховна Рада України на пленарному засіданні 22 серпня 2024 року прийняла Закон України «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо імплементації деяких положень Митного кодексу Європейського Союзу» (проект Закону за реєстр. № 10411).
  • Митне оформлення гуманітарної допомоги, а також товарів військового призначення та подвійного використання, що ввозяться як гуманітарна допомога, здійснюватиметься за новим порядком.
  • Кластер – це не окрема інституція чи організація, а тематична частина правової бази ЄС – acquis, яку має запровадити країна-кандидат у своє законодавство. У Мін’юсті пояснили, що кожен кластер представляє певну сферу політики ЄС, як-от: довкілля, енергетика, сільське господарство, внутрішній ринок, зовнішні відносини тощо.