Мін’юст отримав унікальний інструмент JDEAL для експертиз воєнних злочинів
Мобільна лабораторія – справжній криміналістичний мозковий центр, який об’єднує найсучасніше обладнання для досліджень у сфері біології, хімії, ДНК-аналізу, комп’ютерних технологій, вибухових речовин та слідів пострілу, цифрового сліду
У фахівців Міністерства юстиції з’явився інструмент для фіксації та аналізу доказів у найскладніших умовах. Мова про Комплексну криміналістичну лабораторію JDEAL, яку Україні передало Королівство Нідерландів, поінформувала пресслужба Мін’юсту.
Презентацію сучасної лабораторії відвідали Віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України – Міністерка юстиції України Ольга Стефанішина, заступник Міністерки юстиції України Андрій Гайченко, Посол Нідерландів в Україні Алле Дорхаут, заступник військового аташе Посольства Королівства Нідерландів в Україні – Патрік Урсельманн, присутніми були керівництво та співробітники наукового Інституту.
Ця лабораторія – важливий інструмент справедливості. Кожен воєнний злочин має бути зафіксовано та доведено за найвищими міжнародними стандартами. Дякуємо Уряду Нідерландів за рішення про надання масштабної допомоги установам, підпорядкованим Міністерству юстиції. Це переконливий доказ довіри до України та до нашої роботи. Впевнена, вже незабаром ми всі побачимо, як ця лабораторія посилила наші експертні можливості, — зазначила Стефанішина.
Лабораторія складається з шести спеціалізованих модулів:
– молекулярно-генетичного;
– фізико-хімічного;
– дактилоскопічного;
– модулю фотофіксації об’єктів дослідження та проведення мікроскопічних досліджень;
– модулю криміналістичного аналізу речових доказів;
– інженерно-технічного модуля.
Мобільна лабораторія – справжній криміналістичний мозковий центр, який об’єднує найсучасніше обладнання для досліджень у сфері біології, хімії, ДНК-аналізу, комп’ютерних технологій, вибухових речовин та слідів пострілу, цифрового сліду.
Серед прикладів досліджень — відновлення видалених даних з мобільних телефонів, комп’ютерів і навіть хмарних сервісів на кшталт WhatsApp, Facebook, Instagram, iCloud чи Google.
Фізико-хімічний модуль дозволяє, наприклад, одним натисканням кнопки одночасно визначити вміст жиру у чотирьох зразках харчових продуктів та кормів. Дані експертизи можуть допомогти встановити факти постачання неякісного харчування для ЗСУ.
Це найбільший донат, найбільша іноземна допомога та інвестиція в систему нашої української судової експертизи Міністерства юстиції за весь час її існування. Фокус цієї лабораторії – проведення експертиз, пов’язаних із воєнними злочинами. Також, попит на подібні експертизи й у цивільному житті є надзвичайно високим. Ми будемо в змозі максимально повно забезпечувати запити Національної поліції, Служби Безпеки України, ДБР, БЕБ, НАБУ, – розповів Гайченко.
Інше обладнання в складі лабораторії — портативний хроматограф-мас-спектрометр GC/MS від INFICON — призначений для швидкої та точної ідентифікації хімічних речовин безпосередньо на місці події. Пристрій дозволяє отримати лабораторну якість результатів менш ніж за 10 хвилин, що є критично важливим для прийняття оперативних рішень у сфері безпеки та охорони здоров’я.
Аналізатори ToxiRAE Pro LEL та ChemPro 100, своєю чергою, виявляють горючі речовини, пари хімікатів та бойові отруйні речовини. Їх використовують для аналізу матеріалів з деокупованих територій — для виявлення слідів шкідливих речовин.
Зауважується, що не менш важливим є і модуль мікроскопії. Granum L3002 з цифровою відеокамерою дає змогу експертам досліджувати біологічні зразки у режимі реального часу та документувати найдрібніші деталі.
Використання лабораторії в експертній практиці дозволить у найкоротші строки та на високому науковому рівні розв’язувати питання експертного забезпечення правосуддя в державі з урахуванням викликів війни.
Читайте також: Воєнні злочини. Кваліфікація злочину та роль захисника
- Верховна Рада ухвалила в другому читанні та в цілому законопроєкт № 11484 «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України у зв’язку з ратифікацією Римського статуту Міжнародного кримінального суду та поправок до нього».
- Діяння, визначені у ст. 437 КК України, здатні вчиняти особи, які в силу службових повноважень або фактичного суспільного становища спроможні здійснювати ефективний контроль за політичними чи воєнними діями або керувати ними та/або істотно впливати на політичні, військові, економічні, фінансові, інформаційні та інші процеси у власній державі чи за її межами, та/або керувати конкретними напрямами політичних або воєнних дій.
- Ратифікувавши в червні 2022 року Конвенцію Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами (Стамбульську конвенцію), Україна взяла на себе зобов’язання забезпечити розслідування, кримінальне переслідування та ліквідацію насильства стосовно жінок і домашнього насильства, яке вчинене також і щодо чоловіків і дітей (хлопців та дівчат). Переслідування має відбуватися незалежно від наявності поданої жертвою заяви й уможливить продовження провадження у справі в разі відкликання такої заяви чи скарги.
- З 4 березня 2024 року в Україні діє перший портал повідомлень про матеріали, пов’язані із сексуальним насильством над дітьми в мережі – StopCrime. Повідомити про можливий злочин на тему сексуального насильства над дітьми в інтернеті можна за посиланням.