Ліквідація МСЕК: МОЗ визначило перелік лікарень, в яких працюватимуть експертні команди
Загалом зараз створено 1348 експертних команд. Найбільше – за профілем «загальнохірургічна», «загальна», «хірургічна» та «травматологічна»
Медико-соціальна експертиза — визначення на основі комплексного обстеження усіх систем організму конкретної особи міри втрати здоров’я, ступеня обмеження її життєдіяльності, викликаного стійким розладом функцій організму, групи інвалідності, причини і часу її настання, а також рекомендацій щодо можливих для особи за станом здоров’я видів трудової діяльності та умов праці, потреби у сторонньому догляді, відповідних видів санаторно-курортного лікування і соціального захисту для найповнішого відновлення усіх функцій життєдіяльності особи (абзац восьмий статті 1 Закону України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні»).
Медико-соціальні експертні комісії утворені в Україні 1992 року на заміну радянським.
Міністерство охорони здоров’я повідомило, що розпорядженнями керівників військових адміністрацій за погодженням з МОЗ визначено перелік лікарень, в яких працюватимуть експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи.
До нього увійшли 286 закладів охорони здоров’я, які відповідають сучасним стандартам якості медичних послуг і охоплюють усі регіони країни. На базі цих лікарень працюватимуть експертні команди, що проводитимуть фахове оцінювання повсякденного функціонування та визначатимуть інвалідність, повідомили в міністерстві.
Заклади відбирались, зокрема, за критерієм наближеності – так, щоб бути якомога ближчими до людей в усіх регіонах. Для відбору було складено чеклист забезпечення закладів, розрахунок потреб в експертних командах залежно від кількості справ МСЕК у черзі, вимоги до формування експертних команд та шаблони для формування команд.
Більшість лікарень вже визначились із першим переліком лікарів, які будуть проводити оцінювання, — це понад 4300 лікарів, які працюватимуть в експертних командах, тоді як у МСЕК працювало майже 1300.
Загалом зараз створено 1348 експертних команд. Найбільше – за профілем «загальнохірургічна», «загальна», «хірургічна» та «травматологічна». Серед інших профілів команд — кардіоневрологічна, офтальмологічна, онкологічна, фтизіатрична, гематологічна та психіатрична. Таким чином, оцінювати повсякденне функціонування людини зможуть фахівці з відповідною кваліфікацією.
Переліки лікарів і контактну електронну пошту медзаклади розміщують на своїх сайтах. Також на сайті МОЗ розміщено дашборд із командами закладів. Надалі перелік лікарів, закладів та їх показники оновлюватимуться.
Міністерство охорони здоров’я також зазначило, що експертні команди працюватимуть у новій електронній системі. До неї матимуть доступ усі лікарі, які створюватимуть у ній електронне направлення на оцінювання повсякденного функціонування для своїх пацієнтів. Цього тижня систему вже почали тестувати з пілотними закладами, так щоб 1 січня вона працювала в усіх лікарнях.
Електронна система, яку ми створюємо, допоможе позбутися зайвих паперів і гарантує прозорість та підзвітність у прийнятті рішень експертними командами. У ній буде фіксуватися кожна дія і кожен документ, щоб ніхто не міг заднім числом змінити діагноз чи рішення. Упродовж наступного року будемо розширювати можливості системи та інтегруємо її з ЕСОЗ, щоб іще полегшити роботу лікарям, — пояснилаМарія Карчевич, заступниця Міністра охорони здоров’я з питань цифрового розвитку.
Окремо МОЗ затвердило Положення про Центр оцінювання функціонального стану особи (наказ від 5 грудня 2024 року № 195), що забезпечить експертну підтримку та перегляд обґрунтованості рішень, оскарження рішень пацієнтами. Керівник центру затвердив перелік лікарів, які братимуть участь у його роботі.
Протягом грудня справи, що мали бути розглянутими у 2025-му або наприкінці поточного року, передаються від МСЕК до закладів з експертними командами. Заклади мають поділити справи за профілем (загальний, кардіоневрологічний, хірургічний, травматологічний, онкологічний, гематологічний, офтальмологічний, психіатричний, фтизіопульмонологічний) та розпочати внесення інформації про ці справи до електронної системи, щоб забезпечити повноцінне оцінювання з 1 січня 2025 року.
Читайте також: Як боротьба з корупціонерами імітує боротьбу з корупцією – на прикладі МСЕК
- Міноборони спільно з Міністерством охорони здоров’я, Мінцифри та громадськими організаціями розробили зміни до законодавства, які дозволяють спростити процеси, пов’язані з проходженням військово-лікарської комісії (ВЛК) для поранених військовослужбовців ЗСУ та Міноборони.
- Проходження МСЕК під час воєнного стану: роз’яснення МОЗ.
- У Кабінеті Міністрів України нагадали, як оскаржити рішення медико-соціальної експертної комісії.
- Перелік документів, що мають бути подані до МСЕК з метою встановлення (перегляду) інвалідності, врегульовано урядовою постановою від 3 травня 2024 року № 501 «Про внесення змін до Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності».
- Законопроєкт про ліквідацію МСЕК підготували до другого читання.