Кріобанки не утилізуватимуть заморожений біоматеріал загиблих військових – МОЗ

28 Січня, 2024 в 11:43

Раніше законотворці заборонили використовувати репродуктивні клітини загиблих на фронті воїнів для запліднення їхніх дружин

Держава зацікавлена у продовженні роду усіма українцями. Медицина може і має допомагати, наголосили у МОЗ. Цього року в Україні запровадили державне фінансування допоміжних репродуктивних технологій.

Тоді як у березні набере чинності прийнятий Радою закон, який дозволяє родинам військових безоплатно зберігати репродуктивні клітини та використати їх для продовження роду наших захисників.

Те що в цьому законі не передбачено такої ж можливості для тих, хто загинув – законодавча колізія, яку буде усунено у найкоротші терміни, запевнили у МОЗ.

МОЗ спільно з народними депутатами вже веде відповідну роботу. Питання має бути і буде вирішено терміново, — заявили у відомстві.

Зауважимо, раніше стало відомо, що в Україні заборонили використовувати репродуктивні клітини загиблих на фронті воїнів для запліднення жінок, поінформували на сайті парламенту.

Наприкінці листопада 2023 року президент Володимир Зеленський підписав закон, що зобов’язує утилізовувати заморожений біоматеріал військових у разі їхньої смерті.

У разі загибелі чи визнання померлою в установленому порядку особи, репродуктивні клітини якої зберігаються, їхнє зберігання припиняється із подальшою утилізацією, — мовиться у пп. 3 п. 2 Перехідних положень закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення права військовослужбовців та інших осіб на біологічне батьківство (материнство)».

Своєю чергою, адвокатка Олена Бабич зазначила у Facebook, як нещодавно надавала консультацію вдові військовослужбовця стосовно цього питання. Вона пояснила, що з березня клініки зобов’язані утилізовувати сперму воїнів, які загинули на фронті.

Навіщо держава замість того, щоб запропонувати легальний варіант, примушує вдів шукати «обхідні шляхи», щоб мати таку бажану дитину від коханого чоловіка, який загинув, захищаючи цю саму державу, — акцентувала адвокатка.

Водночас голова Комітету Верховної ради з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медстрахування Михайло Радуцький наголосив у Telegram, що кожен військовий «має право на продовження свого роду і не має бути формального, суто бюрократичного підходу до цього питання».

Через велику кількість запитань від ЗМІ, хотів би дати вичерпні відповіді щодо збереження репродуктивних клітин військових. Перше і головне: репродуктивні клітини українських захисників у випадку загибелі – не утилізуватимуть.

Він запевнив, якщо сучасна медицина дозволяє це зробити, і якщо цього бажає родина, то бюрократичні перепони мають бути зняті.

Якщо родинам Героїв говорять, що існують якісь проблеми зі зберіганням біологічного матеріалу, що він може бути знищений, то до березня ми цю проблему точно приберемо, – запевнив він.

Також він наголосив, що прийнятий законопроєкт 3496-IX стосується виключно військовослужбовців, які внаслідок травми втратили можливість мати дітей, а не загиблих воїнів.

Радуцький переконаний, що ВРУ «без вагань проголосує за необхідні зміни, зокрема до Цивільного кодексу та інших законів».

Тоді як голова Комітету Верховної ради з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галина Третьякова у коментарі Суспільному заявила, що цей закон не забороняє використовувати біоматеріал, відокремлений від людського організму, для військових.

Він описує лише пільги для військових, і закон так і називається, пільги для військових, які робляться коштом бюджетної програми, — пояснила нардепка від “Слуги народу”.

Водночас, за словами парламентарки, правові наслідки використання людського матеріалу, відокремленого від людського організму, в Україні у цивільному кодексі не описані.

Постмортальне використання матеріалу є дискусією в багатьох державах. Так само як і дискусії про клонування, аборти, трансплантологію, евтаназію і такі інші дискусії, які належать до четвертого покоління людських прав, — продовжила Третьякова.

Голова комітету ВРУ наголосила, що постмортальне використання частини людського тіла в українському законодавстві, у цивільному кодексі та інших законах не закріплено. І порядок використання біологічного матеріалу, який є особистісним за генетичною ознакою, в законодавстві не виписано.

Відповідний закон розроблявся для використання біоматеріалів у разі поранення, травмувань, хвороб чи катувань військових, які приводили до того, що людина саме через війну не може продовжити свій рід у спосіб, якщо немає зберігання репродуктивних клітин.

Тож законопроєкт направлений суто на поранених. І не брав на себе ширшу планку постмортального використання клітин людського організму.

Зауважимо, раніше ми повідомляли, що 22 листопада 2023 року Верховна Рада проголосувала закон, ініційований 37 народними депутатами, про збереження біологічного батьківства/материнства, у разі отримання військовослужбовцями поранень, що впливають на репродуктивні функції.

У пояснювальній записці вказано, що прийняття проєкту закону підвищить рівень соціальних гарантій захисників і захисниць України, сприятиме захисту їх природніх прав та збереженню генофонду української нації.

Метою законопроєкту 8011 є створення державних гарантій щодо збереження можливості біологічного батьківства/материнства для захисників та захисниць України, у випадку отримання ними поранень, які впливають на репродуктивні функції. Також одним з завдань законопроекту є поширення частини гарантій у сфері медичного забезпечення та реабілітаційних заходів, наданих військовослужбовцям, на поліцейських, які виконують службові завдання в районах воєнних дій.

Ініціатори документа пропонують внести доповнення до частини першої статті 11 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, згідно з якими у період дії воєнного або надзвичайного стану, в особливий період, який передбачений Законом України “Про оборону України”, військовослужбовці мають право на участь у комплексі заходів, які реалізуються державою, з метою забезпечення права на біологічне посттравматичне батьківство (материнство). Зокрема передбачається забір, кріоконсервація та зберігання репродуктивних клітин військовослужбовців на випадок втрати репродуктивної функції при виконанні обов’язків з оборони держави.

Одначе, ще тоді Головне юридичне управління Ради вказало на перехідні положення законопроєкту, яким передбачається, що “у разі загибелі або визнання померлою в установленому порядку особи, репродуктивні клітини якої зберігаються, їх зберігання припиняється з подальшою утилізацією”.

Зазначеною нормою нівелюється право особи на біологічне батьківство (материнство). Також запропонованим проєктом закону не передбачено механізмів отримання інформації про загибель закладом охорони здоров’я.

  • На сайті Кабінету міністрів України розміщено електронну петицію з закликом забезпечити безрецептурний продаж препаратів екстреної контрацепції.
  • Уряд ухвалив постанову, якою дозволив ліцензіатам з роздрібної торгівлі лікарськими засобами утворювати мобільні аптечні пункти. Відтак, незабаром у селах та на прифронтових територіях з’являться мобільні аптеки.
  • Верховна Рада прийняла Закон, за яким вагітна жінка має право розпочати декретну відпустку пізніше. Нині він реалізовуватиметься на практиці відповідно до наказу МОЗ, що пройшов державну реєстрацію та набрав чинності.