Кабмін схвалив ініціативу Мін’юсту: громадські організації зможуть діяти на підставі модельного статуту
Метою запровадження є спрощення процедур створення громадських організацій, зменшення адміністративного навантаження як на заявників, так і на державних реєстраторів
Кабінет Міністрів України прийняв постанову про реалізацію експериментального проєкту щодо забезпечення можливості діяльності громадських організацій на підставі модельного статуту. Відповідні пропозиції були розроблені Міністерством юстиції у співпраці з Міністерством цифрової трансформації.
Запуск проєкту заплановано на 1 листопада 2025 року. Реалізація проєкту передбачає запровадження альтернативного механізму державної реєстрації громадських організацій, який дозволяє таким організаціям здійснювати діяльність не лише на підставі власного установчого документа, а й на підставі модельного статуту.
Метою запровадження експериментального проєкту є спрощення процедур створення громадських організацій, зменшення адміністративного навантаження як на заявників, так і на державних реєстраторів.
Що передбачає експериментальний проєкт?
У межах експериментального проєкту громадські організації отримають можливість:
– обрати модельний статут як установчий документ;
– подати документи для державної реєстрації створення на підставі модельного статуту або перейти на діяльність на підставі модельного статуту через Єдиний державний вебпортал електронних послуг;
– обрати окремі положення модельного статуту відповідно до потреб організації (з-поміж альтернативних варіантів, передбачених текстом статуту).
Модельний статут містить стандартизовані положення про мету та напрями діяльності організації, порядок управління, права та обов’язки членів, джерела фінансування, правила звітності та порядок припинення діяльності. Загалом він охоплює понад 30 напрямів статутної діяльності, зокрема у сферах захисту прав і свобод, громадянської активності, освіти, охорони здоров’я, волонтерства, антикорупційної діяльності, допомоги постраждалим від збройної агресії рф тощо.
Хто буде учасником експериментального проєкту?
– Учасниками експериментального проекту стануть громадяни України, які досягли 18-річного віку, яким присвоєно реєстраційні номери облікової картки платника податків, унікальні номери запису в Єдиному державному демографічному реєстрі;
– Громадські організації із статусом юридичної особи;
– Мінцифри;
– Мін’юст та його територіальні органи.
За результатами реалізації експерименту буде підготовлено звіт з аналізом ефективності механізму та визначенням доцільності його законодавчого закріплення.
Міністерство юстиції України й надалі системно працює над спрощенням взаємодії громадян з державою, зменшенням адміністративних бар’єрів і цифровізацією правових послуг. Впровадження модельного статуту — важливий внесок у розвиток громадянського суспільства, яке є основою демократичної і стійкої держави.
- 15 березня 2022 року прийнято Закон України № 2120-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану», відповідно до якого під час дії воєнного стану дозволяється проводити лише фактичні податкові та камеральні перевірки декларацій, до яких подано заяву про повернення суми бюджетного відшкодування.
- 22 листопада 2023 року, під час розгляду законопроєкту Нацбанку №9422 стосовно заборони введення в оману українців щодо легких кредитів «до зарплати» парламентарі погодили підтримку поправки стосовно дозволу українським бізнесменам обміняти російські й білоруські рублі.
- З 1 грудня митне оформлення гуманітарної допомоги, а також товарів військового призначення та подвійного використання, що ввозяться як гуманітарна допомога, здійснюватиметься за новим порядком.
- Розмір мінімальної заробітної плати на рівні 1600 грн застосовуватиметься як розрахункова величина для обчислення виплат за рішенням суду.