Кабмін дозволив врегульовувати ДТП без поліції

21 Січня, 2025 в 09:38

Це можливо за умови заподіяння шкоди майну виключно у вигляді пошкодження (знищення) транспортного засобу

Кабінет Міністрів України своєю постановою від 10 січня 2025 року №19 вніс зміни до Правил дорожнього руху. Зокрема, ДТП можна буде врегулювати без участі поліції.

Дозволено не інформувати поліцію у разі настання контактної дорожньо-транспортної пригоди за участю лише двох транспортних засобів. Це можливо за умови заподіяння шкоди майну виключно у вигляді пошкодження (знищення) транспортного засобу, незаподіяння шкоди життю та здоров’ю фізичних осіб, відсутності у водіїв обох транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння, впливу лікарських засобів (лікарських препаратів), що знижують увагу та швидкість реакції, а також за умови досягнення згоди таких водіїв щодо обставин скоєння дорожньо-транспортної пригоди,

Такі водії мають право без залучення відповідних підрозділів Національної поліції спільно скласти для надання страховику повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду у паперовій чи електронній формі за формою і відповідно до інструкції, затверджених Моторним (транспортним) страховим бюро. Після складення такого повідомлення водії транспортних засобів мають право залишити місце дорожньо-транспортної пригоди та звільняються від обов’язку інформування відповідних підрозділів Національної поліції про настання дорожньо-транспортної пригоди, – наголосили у постанові.

Згідно з постановою, водій зобов’язаний мати при собі чинний страховий поліс (договір) обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (на електронному або паперовому носії), відомості про який підтверджуються інформацією, що міститься в Єдиній централізованій базі даних, або страховий сертифікат “Зелена картка” (на електронному або паперовому носії), виданий іноземним страховиком.

Зауважимо, ризик потрапляння в дорожньо-транспортну пригоду існує завжди, іноді досвідчені водії вмить забувають правила дорожнього руху, які завжди знали. Тож, кожний водій повинен розуміти як йому діяти у разі настання такої непередбачуваної події.

Знання основних правил поведінки на місці ДТП дозволяє запобігти можливим неточностям при оформленні необхідних документів.

У разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди згідно з пунктом 2.10. Правил  водій зобов’язаний:

  • негайно зупинити транспортний засіб і залишатися на місці пригоди;
  • увімкнути аварійну сигналізацію і встановити знак аварійної зупинки відповідно до вимог пункту 9.10;
  • не переміщати транспортний засіб і предмети, що мають причетність до пригоди (Автомобіль повинен перебувати саме в тому місці, де відбулося зіткнення. Необхідно увімкнути аварійну сигналізацію і встановити знак аварійної зупинки. Не намагатися залишити місце ДТП, оскільки за це передбачено штраф, а якщо є потерпілі – кримінальна відповідальність у залежності від наслідків. Якщо предмети, уламки транспортних засобів, бампери чи скло, розташовані на проїжджій частині, заважають проїзду та ускладнюють дорожню ситуацію, не переміщуйте їх. Напрям цих предметів, подряпини, що вони залишили на проїжджій частині можуть допомогти встановити обставини аварії та надалі підтвердити, зокрема невинуватість особи, і стати пом’якшуючим доказом у випадку встановлення вини особи судом);
  • вжити можливих заходів для надання домедичної допомоги потерпілим, викликати бригаду екстреної (швидкої) медичної допомоги, а в разі відсутності можливості вжити зазначених заходів звернутися по допомогу до присутніх і відправити потерпілих до закладу охорони здоров’я (Якщо ж свідків ДТП немає або вони не мають змоги доставити потерпілих до медичного закладу, особа, як учасник аварії, може доставити постраждалих до лікарні самостійно. При цьому, необхідно попередньо зафіксувати розташування слідів пригоди, а також положення транспортного засобу після його зупинки. У лікувальному закладі особі необхідно повідомити своє прізвище та номерний знак транспортного засобу (із пред’явленням посвідчення водія або іншого документа, який посвідчує особу, реєстраційного документа на транспортний засіб) і повернутися на місце пригоди);
  • повідомити про ДТП орган чи уповноважений підрозділ Національної поліції, записати прізвища та адреси очевидців, чекати прибуття поліціянтів;
  • вжити всіх можливих заходів для збереження слідів пригоди, огородження їх та організувати об’їзд місця пригоди;
  • до проведення медичного огляду не вживати без призначення медичного працівника алкоголю, наркотиків, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, які входять до офіційно затвердженого складу аптечки).

Якщо внаслідок ДТП немає потерпілих та не завдано матеріальної шкоди третім особам, а транспортні засоби можуть безпечно рухатися, водії (за наявності взаємної згоди в оцінці обставин скоєного) можуть прибути до найближчого поста або до органу Національної поліції для оформлення відповідних матеріалів, попередньо склавши схему пригоди та поставивши підписи під нею.

У разі порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, на місці дорожньо-транспортної пригоди складається протокол про адміністративне правопорушення стосовно цих осіб.

До протоколу додаються:

  • схема місця ДТП, яку підписують учасники ДТП та поліціянт;
  • пояснення учасників пригоди та свідків (у разі їх наявності);
  • показання технічних приладів (у разі їх наявності);
  • показання засобів фото- та/або відеоспостереження (у разі їх наявності);
  • інші матеріали, які необхідні для прийняття рішення у справі (пункт 1 розділу ІХ Інструкції).

У випадках, коли внаслідок ДТП її учасникам заподіяно тілесних ушкоджень, викликається слідчо-оперативна група для проведення слідчих дій на місці пригоди відповідно до вимог Кримінального процесуального кодексу України.

На місці ДТП на вимогу учасників ДТП їм надається можливість зробити фотографію схеми ДТП. У випадку відсутності технічної можливості копія схеми ДТП та фотографії з місця ДТП надаються за письмовою заявою в підрозділі поліції у разі, якщо матеріали не було надіслано за належністю.

За порушення правил безпеки дорожнього руху може наставати кримінальна, адміністративна або цивільно-правова відповідальність.

Адмін відповідальність за ДТП настає у разі, коли шкода завдана виключно матеріальна, наприклад пошкодження транспортного засобу, без шкоди здоров’ю потерпілого або ж коли потерпілому завдано «максимум» легких тілесних ушкоджень у вигляді синяків, синців, ссаден, забоїв, подряпин.

Якщо внаслідок ДТП особі заподіяно тілесні ушкодження середнього ступеня тяжкості настає відповідальність, передбачена ч.1 ст.286 Кримінального кодексу, а якщо ж ДТП спричинило смерть потерпілого (загибель декількох осіб) або заподіяло тяжке тілесне ушкодження настає відповідальність, передбачена частинами 2,3 статті 286 Кримінального кодексу.

При порушенні правил дорожнього руху водіями транспортних засобів Збройних Сил України або інших утворених відповідно до законів України військових формувань та Державної спеціальної служби транспорту — військовослужбовцями строкової служби штраф як адміністративне стягнення до них не застосовується. У цих випадках поліціянти передають матеріали про правопорушення відповідним органам для розв’язання питання про притягнення винних до дисциплінарної відповідальності.

Якщо сталося ДТП, рекомендується вчинити наступні дії:

  • сфотографувати пошкодження автомобілів, що потрапили у ДТП. З різних ракурсів зафіксувати розташування дорожніх знаків і автомобілів після зіткнення, розмітку, стан дорожнього покриву;
  • намагатися визначити чи не встановлено поруч із місцем ДТП камер відеоспостереження, в об’єктиви яких міг потрапити такий інцидент;
  • уважно вивчити протокол, схему ДТП і надані пояснення. Декілька разів перечитати пояснення перед їх підписанням. Виявивши неточності або невідповідності, обов’язково вказати на це інспектору поліції.

Звертайте увагу на порушення, які часто можуть бути допущені при складанні схеми ДТП:

  • не зазначено напрямку руху транспортних засобів;
  • не відображено дорожньої розмітки;
  • не позначено гальмівного шляху автомобілів;
  • неправильно відображено розміри проїзної частини та інше;
  • неправильно зазначено в протоколі дату і час вчинення адміністративного правопорушення;
  • помилкове зазначення даних свідків ДТП, відсутність їхніх підписів або взагалі відсутність даних про свідків;
  • неточності у зазначенні вулиці, де сталася ДТП;
  • зазначення загальних пунктів ПДР, які нібито порушив учасник ДТП;
  • неточне визначення пошкоджень автомобіля тощо.

Акцентуємо, Законом «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» передбачено, що у разі настання дорожньо-транспортної пригоди за участю лише забезпечених транспортних засобів, за умови відсутності травмованих (загиблих) осіб, а також за згоди водіїв цих транспортних засобів щодо обставин її скоєння, за відсутності у них ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, ці водії мають право спільно скласти повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду (Європротокол). Європротокол автовласнику видається  вперше страховиком (страховою компанією) безплатно під час укладення договору обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів та  повторно (у разі втрати або використання бланка Європротоколу) видається страховиком безоплатно на підставі письмової заяви автовласника.

Європротоколом можна скористатися за умов: у ДТП немає фізично постраждалих людей чи людей, які загинули; обидва учасники не мають претензій щодо вживання наркотичних, алкогольних або лікарських засобів; обидва учасники згодні з обставинами події; одна зі сторін визнала свою провину; обидва учасники мають бути забезпечені полісами ОСАЦВ (автоцивілки); сума матеріального збитку не повинна перевищувати 50 000 гривень.

У разі невиконання хоча б однієї з зазначених умов, виклик відповідного підрозділу Національної поліції для оформлення ДТП є обов’язковим.

Проте, ще є додаткові умови для застосування системи «Електронний Європротокол». По-перше, транспортні засоби обох учасників ДТП повинні мати діючі поліси внутрішнього страхування. Якщо будь-який ТЗ забезпечений полісом іноземного страховика, необхідно використовувати паперовий бланк Європротоколу або викликати поліцію. Хоча б один з учасників ДТП повинен мати з собою справний пристрій (смартфон, планшет, ноутбук) з фотокамерою та доступом в Інтернет. Ідентифікаційні дані про страхувальника (коди ІНПП або ЄДРПОУ) та про забезпечений транспортний засіб (номерний знак, марку та модель) мають бути зазначені в полісі та коректно внесені в єдину централізовану базу даних Моторного (транспортного) страхового бюро України (МТСБУ). Інакше не можливо буде правильно ідентифікувати учасників ДТП. Ще одна умова — транспортні засоби учасників ДТП не повинні мати причепів.

Водночас водії, котрі  скористались Європротоколом (незалежно від його форми) мають право залишити місце ДТП, звільняються від обов’язку інформувати відповідний підрозділ Національної поліції України про настання ДТП, звільняються від адміністративної відповідальності, передбаченої за спричинення ДТП, повинні не пізніше трьох робочих днів з дати ДТП звернутись зі своїм примірником заповненого Європротоколу до страховика, з яким укладали договір обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів. Також у разі використання системи «Електронний Європротокол» повідомлення страховикам учасників ДТП відправляються автоматично.

  • Правила виїзду за кордон на власному чи чужому авто.
  • Особливості визначення походження дитини: пояснення Мін’юсту.
  • Митне оформлення гуманітарної допомоги, а також товарів військового призначення та подвійного використання, що ввозяться як гуманітарна допомога, здійснюватиметься за новим порядком.