Директор НАБУ: Перешкодою для розслідування корупційних справ за участі нардепів є відсутність повноважень САП вносити дані про початок досудового розслідування
Проблема не нова, а існує від моменту ухвалення закону про НАБУ у 2014 році, однак парламент свідомо її ігнорує
Головною перешкодою для розслідування корупційних справ за участі народних депутатів України є відсутність повноважень у Спеціалізованої антикорупційної прокуратури вносити до Єдиного реєстру досудових розслідувань дані про початок досудового розслідування, оскільки такі повноваження є лише в генерального прокурора. На цьому наголосив директор Національного антикорупційного бюро Семен Кривонос в інтерв’ю ZN.UA.
Річ не в прізвищах, а в державному підході. Те, що керівник САП не має змоги практично реагувати на отриману інформацію й вносити ЄРДР відомості про початок досудового розслідування стосовно нардепів, — це системна проблема. Те, що керівник САП не може погоджувати окремі клопотання про проведення слідчих пошукових дій стосовно депутатів, — це системна проблема. Без наявності в САП таких повноважень НАБУ зв’язане по руках і ногах і в підсумку марнує час і втрачає докази, – пояснив Кривонос.
Він додав, що проблема не нова, а існує від моменту ухвалення закону про НАБУ у 2014 році, однак за десять років парламент свідомо її не усуває.
Водночас навіть внісши зміни до закону про САП парламентарії наділили антикорупційну прокуратуру статусом юридичної особи, але проігнорували низку ключових інструментів, необхідних антикорупційним органам для реальної та ефективної боротьби з корупцією на вищому рівні. А це ускладнює розслідування низки справ.
Додамо, в Україні покарання суддів за корупційні злочини є скоріше винятком, ніж правилом. До створення Вищого антикорупційного суду таких прецедентів взагалі не було: частково через завантаженість, частково через корупцію та кругову поруку місцеві суди не дослухали до вироку жодної справи, пише Слово і Діло.
Читайте також: Реформи заради корупції – ризики та загрози від законопроєкту №10101 для ринку азартних ігор та держави
Зауважимо, 30 червня 2023 року президент Володимир Зеленський ввів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони №359/2023 про прискорення судової реформи і подолання корупції в судах.
Увести в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 23 червня 2023 року “Про прискорення судової реформи та подолання проявів корупції у системі правосуддя”, — зазначено у повідомленні.
У рішенні РНБО зазначається, що успішна судова реформа є однією із семи ключових вимог Євросоюзу, пов’язаних із євроінтеграцією України.
Додамо, що прозора, ефективна і високопрофесійна судова система є ключовою у забезпеченні верховенства права, у залученні інвестицій в країну, у захисті прав людини.
Читайте також: Ризики та перспективи боротьби з корупцією в Україні
- 16 травня набув чинності Закон «Про внесення змін до статті 31 Кримінального процесуального кодексу України щодо вдосконалення порядку здійснення кримінального провадження».
- У Національному агентстві з питань запобігання корупції провели навчання про необґрунтовані активи та незаконне збагачення для понад 900 правоохоронців. Вебінар для слідчих, оперуповноважених та уповноважених осіб з запобігання корупції провели експерти НАЗК.
- У НАЗК провели стратегічний аналіз корупційних ризиків у діяльності військово-лікарських комісій (ВЛК) Збройних Сил України (ЗСУ) на виконання п. 5 рішення Ради національної безпеки і оборони України від 30.08.2023 «Про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», введеного в дію Указом Президента України від 12.09.2023 № 576/2023.
- 12 червня Другий сенат Конституційного Суду України на відкритій частині пленарного засідання у формі усного провадження розглянув справу за конституційною скаргою Бухтоярової Оксани Василівни.