Чи визнає Україна документи з тимчасово окупованих територій: роз’яснення

24 Червня, 2025 в 08:53

Недійсність актів не підлягає оскарженню та не може бути скасована

В умовах триваючої збройної агресії РФ громадяни України, які виїжджають з тимчасово окупованих регіонів, нерідко постають перед ситуаціями, повʼязаними з визнанням документів, виданих окупаційною владою. Українське законодавство чітко регламентує: такі документи не мають юридичної сили в Україні. Водночас передбачено можливість визнання окремих фактів, що мають юридичне значення для громадян. У матеріалі Мін’юсту детальніше розповіли про те, як забезпечується правовий захист громадян у випадках.

Так, згідно з частиною 3 статті 9 Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-який акт (рішення, документ), виданий незаконними органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Отже, нормативно-правові акти окупаційних адміністрацій РФ є недійсними та не створюють жодних правових наслідків.

Недійсність цих актів не підлягає оскарженню та не може бути скасована.

Водночас чинне законодавство передбачає можливість державної реєстрації фактів народження, смерті, встановлення батьківства, шлюбу чи розірвання шлюбу на підставі поданих документів, що підтверджують факт, незалежно від місця їх оформлення, або на підставі рішення суду.

Громадяни України або їхні законні представники можуть звернутися до будь-якого органу державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС) на підконтрольній території України із заявою про державну реєстрацію відповідного факту. До заяви додаються документи, які підтверджують цей факт.

У такому випадку орган ДРАЦС зобов’язаний прийняти заяву та розглянути подані документи. Якщо надані документи не можуть бути використані для проведення державної реєстрації, заявнику роз’яснюється право звернутися до суду для встановлення відповідного факту. На підставі рішення суду орган ДРАЦС проводить державну реєстрацію і вносить відомості до Державного реєстру актів цивільного стану.

Відтак законодавством передбачено механізми, які дозволяють громадянам, що проживали на тимчасово окупованих територіях, реалізувати право на державну реєстрацію важливих для них фактів.

  • Згідно з українським законодавством, внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, котра перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
  • Також у Східному міжрегіональному управлінні ДПС по роботі з великими платниками податків роз’яснили щодо оподаткування доходу у вигляді благодійної допомоги, яку виплачують внутрішньо переміщеним особам міжнародні благодійні організації.
  • Згідно з постановою КМУ № 332 виплати ВПО можуть призначатися на другий шестимісячний період без додаткового звернення певним категоріям ВПО.
  • Кабмін прийняв постанову, якою вніс зміни у порядок призначення виплат на проживання для ВПО.