Чи може підприємство після релокації призупиняти трудові відносини з працівниками з окупації — роз’яснення
Для призупинення дії трудового договору необхідна наявність двох умов: роботодавець не може забезпечити працівника роботою, а працівник не може її виконувати
Управління інспекційної діяльності у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці поінформувало, чи може підприємство після релокації призупиняти трудові відносини з працівниками з тимчасово окупованих територій.
Для призупинення дії трудового договору необхідна наявність двох умов: роботодавець не може забезпечити працівника роботою, а працівник не може її виконувати.
Зазначається, що порядок призупинення дії трудового договору з ініціативи працівника передбачає подання ним відповідної заяви, яку роботодавець повинен розглянути та зареєструвати. Якщо він має можливість забезпечувати працівника роботою, але той не може її виконувати, роботодавець інформує його про неможливість призупинення дії трудового договору у зв’язку з відсутністю підстав для цього.
Читайте також: Не варто соромитись окупації – чому Україна має прямо говорити про те, що окупувала частину російської території
Доки не ухвалене рішення про призупинення дії трудового договору з ініціативи працівника, який перебуває на тимчасово окупованій території, роботодавець повинен продовжувати вести облік сум заробітної плати і компенсаційних виплат, належних працівникові, оскільки несе відповідальність за достовірність та належне оформлення причини призупинення трудових відносин.
Якщо ж підприємство релоковане на підконтрольну Україні територію і продовжує вести господарську діяльність, можливість забезпечити працівника роботою є, тому підстави для призупинення дії трудового договору у цьому випадку немає.
Додамо, раніше Центрально-Західне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці роз’яснило, які дії роботодавця у випадку закінчення контракту з військовослужбовцем, який продовжує служити.
Читайте також: Мобілізація і маніпуляції – як історія з бронюванням Favbet і Glovo демонструє кризу управління
18 травня набрав чинності Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку»
- Міноборони спільно з Міністерством охорони здоров’я, Мінцифри та громадськими організаціями розробили зміни до законодавства, які дозволяють спростити процеси, пов’язані з проходженням військово-лікарської комісії (ВЛК) для поранених військовослужбовців ЗСУ та Міноборони.
- Фахівці ДПС нагадали, за які землі не сплачується плата за землю під час воєнного стану.
- Воєнний стан кардинально вплинув на всі сфери життя українців, включно з трудовою діяльністю. Коротко і доступно про те, що Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (№ 2136) змінив для роботодавців і працівників України, які працюють за трудовим договором, нагадали у Держпраці.
- 18 травня у газеті “Голос Україна” опублікували Закон “Про внесення змін до Кримінального, Кримінального процесуального кодексів України та інших законодавчих актів України щодо запровадження інституту умовно-дострокового звільнення осіб від відбування покарання для безпосередньої їх участі в обороні країни, захисті її незалежності та територіальної цілісності”.